Z ostatniej chwili

Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?

przyczyny zaczerwienienia oczuChoć termin „czerwone oko” cieszy się sporą popularnością, warto mieć świadomość tego, że jest dość nieprecyzyjny obejmując szereg schorzeń o zróżnicowanych źródłach. Właśnie ten problem najczęściej skłania zresztą pacjentów do  wizyty u okulisty. W zdecydowanej większości przypadków ma swoje źródło w długiej pracy przed ekranem komputera, niewielkiej ilości snu, pracy przy sztucznym oświetleniu oraz w zmęczeniu, nie oznacza to jednak, że należy go ignorować. Jego przyczyną może być przemęczenie, niejednokrotnie okazuje się jednak, że czerwone oko informuje o schorzeniach znacznie bardziej niebezpiecznych. Jednym z nich jest przekrwienie spojówkowe, a więc objaw charakterystyczny dla zapalenia spojówek. Schorzenie to nie ma jednej tylko przyczyny, jego źródłem może być więc zarówno noszenie soczewek kontaktowych, kontakt z chlorowaną wodą, niedostateczne wydzielanie łez, jak i reakcja alergiczna. Bywa jednak i tak, że za zapalenie spojówek odpowiadają bakterie oraz wirusy.

Problem dość łatwo zdiagnozować, zaczerwienienie oczu idzie bowiem w parze z uczuciem, że w oku znajduje się ciało obce, swędzeniem, pieczeniem, światłowstrętem oraz sklejaniem się powiek. W zdecydowanej większości przypadków zachowanie higieny sprawia, że dolegliwość ustępuje sama, gdy jednak w kącikach powiek pojawia się wydzielina ropna, warto udać się do lekarza, oznacza to bowiem, że doszło do zakażenia bakteryjnego. Innym źródłem zaczerwienienia oczu jest zapalenie rogówki. W tym przypadku zaczerwienie występuje wokół niej, a pacjenci skarżą się również na spadek ostrości widzenia, łzawienie oczu oraz światłowstręt. Schorzenie to bywa często mylone przez samych pacjentów z zapaleniem spojówek. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, w której zaczerwienienie oka informuje nas o wylewie podspojówkowym. Może być on spowodowany wysiłkiem fizycznym, nadciśnieniem, a nawet kichnięciem i na ogół ma dość niegroźny charakter. Zjawisko to jest zazwyczaj bezbolesne i niezbyt kłopotliwe, wszelkie dolegliwości bólowe są przy tym argumentem przemawiającym za jak najszybszą konsultacją z lekarzem.

konsekwencje zaczerwienionego okaJeszcze większym problemem, który może być sygnalizowany przez czerwone oko jest jaskra, a więc choroba, która jest w stanie uszkodzić zarówno nerw wzrokowy, jak i komórki siatkówki. Powoduje to pogorszenie wzroku, brak energicznych działań może przy tym przyczynić się nawet do jego utraty. Jaskra jest chorobą, która może być uwarunkowana genetycznie, jest jednak również konsekwencją nadciśnienia, niedociśnienia, miażdżycy, cukrzycy, a nawet częstych bólów głowy.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl