Z ostatniej chwili

Zrozumienie wykresu oka

Karta okulistyczna

Karta oczu może być najbardziej rozpoznawalnym symbolem gabinetu okulistycznego. Prawie każdy musiał czytać litery z jednego w pewnym momencie w swoim życiu, czy to w gabinecie okulisty, pediatry lub pielęgniarki szkolnej, a nawet cyfrowy wykres oka w DMV. Dowiedz się, dlaczego ta karta pozostała częścią naszej technologii medycznej przez ponad 100 lat i jak może pomóc Twojemu wzrokowi.

Co to jest widzenie 20/20?

Przed zrozumieniem wykresu oka, ważne jest, aby wiedzieć, co właściwie oznacza widzenie 20/20. Jest to liczbowe odniesienie obrazujące, jak dobrze widzisz obiekty z odległości 20 stóp w porównaniu z osobą o "doskonałej" wizji patrzącą na ten sam obiekt z odległości 20 stóp. Ten ułamek tego, jak dobrze widzisz, nazywany jest ostrością widzenia. Jeśli masz słaby wzrok i straciłeś okulary, twoja ostrość widzenia może wynosić 20/100. Oznacza to, że najmniejsza linia na karcie oczu, którą może Pan/Pani odczytać z odległości 20 stóp, może być odczytana przez osobę o doskonałym wzroku, która stoi w odległości 100 stóp.

Jak działają mapy oczu?

Za wykresem oka stoi sporo nauki sięgającej ponad 100 lat wstecz. Najczęstsze mapy oczu używane obecnie w Ameryce to mapy Snellena, nazwane tak na cześć Hermanna Snellena, holenderskiego okulisty z 1800 roku. Zaczynają się one od pojedynczej, dużej litery E na górze wykresu. Każda linia poniżej staje się coraz mniejsza, aż litery są tak małe, że mogą je odczytać tylko osoby o wzroku lepszym niż 20/20. Wielkość liter jest precyzyjnie obliczona, aby reprezentować idealne przestrzeganie standardu widzenia w skali 20/20.

Nawet rodzaje użytych liter są starannie dobrane. Następnym razem, gdy będziesz patrzył na kartę oczu, zauważysz, że nie zawiera ona każdej litery alfabetu. Jedyne używane litery to C, D, E, F, L, N, O, P, T i Z. Powodem tego jest to, że niektóre litery mogą być zidentyfikowane przez ludzki mózg, nawet jeśli są zbyt zamazane, aby zobaczyć wyraźnie. Przykładem tego może być litera Q. Mózg jest w stanie wychwycić cień ogona, który odchodzi od tej litery i określić, co to jest, ponieważ nie ma innych liter takich jak ta.

Jak ludzie mogą widzieć lepiej niż 20/20?

Wiele osób rodzi się naturalnie z widzeniem 20/15 lub lepszym. Pacjenci, u których dokonano korekcji wzroku za pomocą operacji LASIK, często widzą lepiej niż 20/20 przez wiele lat po zabiegu. Soczewki kontaktowe mogą być czasami przepisane pacjentom, aby zapewnić im również widzenie lepsze niż 20/20.

Wykres oka jest jednym z najlepszych sposobów na określenie, czy potrzebujesz okularów lub soczewek kontaktowych. Następnym razem, gdy odwiedzisz swojego optometrystę, możesz zobaczyć, jak linie, które czytasz na wykresie oka, ujawniają twoją ostrość widzenia!

Oko nie wiedziało o tym! Wiele drużyn baseballowych zatrudnia okulistów, aby dopasować swoim graczom soczewki kontaktowe, które poprawiają ich wzrok poza normalne granice i dają im przewagę na boisku. Mówi się, że Ted Williams miał wzrok zbliżony do 20/10, co jest mniej więcej granicą ostrości widzenia ludzkiego oka. To posłużyło mu do pomocy w jego karierze jako odznaczony pilot myśliwca. Twierdził również, że był w stanie zobaczyć sznurówki na piłce baseballowej, gdy miotacz rzucił ją, aby wiedzieć, jaki rodzaj boiska to było!

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl