Z ostatniej chwili

Czy można ponownie dostać zaćmy po operacji zaćmy?

Mętne widzenie po operacji może być "zaćmą wtórną"

Chociaż zaćma nie może powrócić po jej usunięciu, możliwe jest rozwinięcie się tylnej opakeracji kapsularnej (PCO), inaczej zwanej "zaćmą wtórną" lub "zaćmą pooperacyjną". Nie ma sposobu, aby dokładnie przewidzieć, u których pacjentów rozwinie się PCO, ale jest to jedno z najczęstszych powikłań operacji zaćmy (do 50 procent według Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego).

Chociaż niektórzy ludzie mogą zauważyć zmętnienie kilka tygodni lub miesięcy po operacji zaćmy, zwykle potrzeba kilku lat, aby rozwinęło się zmętnienie kapsularne. Dobra wiadomość jest taka, że szybki zabieg laserowy może rozwiązać ten problem, dzięki czemu można wrócić do cieszenia się odzyskanym widzeniem.

Co to jest zaćma wtórna?

Podczas operacji zaćmy w przedniej części przezroczystej błony otaczającej zaćmę wykonuje się okrągły otwór. Zaćma jest następnie rozbijana, usuwana i zastępowana przezroczystą soczewką wewnątrzgałkową (IOL). Nowa IOL jest otoczona przez błonę przejrzystą oka i z czasem materiał komórkowy może migrować do tylnej części błony (torebki tylnej). W miarę jak komórki te narastają i stają się nieprzezroczyste, światło wpadające do oka jest zasłonięte i rozproszone, co powoduje nieostre widzenie przypominające to z usuniętej zaćmy.

Objawy zaćmy wtórnej

Termin "zaćma wtórna" jest błędnym określeniem, ponieważ w rzeczywistości nie jest to kolejna zaćma zniekształcająca widzenie. Łatwo jest zrozumieć, dlaczego ludzie używają tego terminu zamiast terminu "tylne zmętnienie torebki oka", ponieważ jego objawy pasują do zaćmy linia po linii:

  • Mętne, mleczne lub zamglone widzenie
  • Zmniejszone widzenie i trudności z widzeniem w nocy
  • Olśnienie spowodowane przez jasne światła
  • podwójne widzenie

Laserowe leczenie zaćmy wtórnej

Leczenie zaćmy wtórnej jest proste. Obejmuje ono technikę zwaną kapsulotomią laserem YAG, nieinwazyjną procedurę ambulatoryjną, której wykonanie zajmuje tylko kilka minut i może spowodować niemal natychmiastową poprawę widzenia. Podczas zabiegu nie ma nacięcia ani kontaktu z okiem, co oznacza brak bólu lub dyskomfortu.

Podczas kapsulotomii laserem YAG, okulista wykorzystuje krótkie impulsy energii laserowej do zrobienia małego otworu w tylnej kapsule. Otwór ten eliminuje mętne widzenie, pozwalając światłu przechodzić bez przeszkód do tylnej części oka, podczas gdy wcześniej było ono zasłonięte i rozproszone.

Chociaż wyniki są często natychmiastowe, po zabiegu widzenie może być nadal nieco zamazane z powodu rozszerzenia źrenicy i pozostałości z kapsułki, która została rozbita. W większości przypadków, będziesz miał wizytę kontrolną tydzień lub tak później, aby sprawdzić ciśnienie w oku i zobaczyć, jak bardzo poprawiło się widzenie.

Powikłania kapsulotomii laserem YAG

Jak w przypadku każdej procedury ocznej, istnieją potencjalne powikłania, o których pacjenci powinni wiedzieć, rozważając kapsulotomię laserem YAG w celu usunięcia zaćmy wtórnej. Najczęstszym z nich jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP). Jednak u większości pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym wraca ono do normy w ciągu 24 godzin po zabiegu, ponieważ energia lasera szybko rozprasza się w oku. Pacjenci z jaskrą lub innymi chorobami oczu zagrażającymi widzeniu są bardziej narażeni na skoki ciśnienia wewnątrzgałkowego i będą musieli być dokładniej monitorowani w okresie pooperacyjnym.

Drugim najczęstszym powikłaniem związanym z kapsulotomią laserem YAG jest zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka (stan zapalny wewnątrz oka), chociaż jest to niezwykle rzadkie, aby u pacjentów wystąpił jakikolwiek klinicznie istotny ból lub dyskomfort oka. Większość pacjentów nie wymaga leczenia po kapsulotomii YAG, ale pooperacyjne zapalenie może być zarządzane z przeciwzapalnymi kroplami do oczu.

Poważniejszym, ale rzadkim powikłaniem, które może wystąpić jest oderwanie siatkówki, kiedy siatkówka odrywa się od tkanek podtrzymujących w oku. Inne przyczyny odwarstwienia siatkówki to uraz, zaawansowana cukrzyca i zaburzenia siatkówki związane z wiekiem. Jeśli zauważysz te objawy odwarstwienia siatkówki, z jakiegokolwiek powodu, natychmiast skontaktuj się z okulistą:

  • Nagłe pojawienie się "pływających plamek" (drobnych plamek, które wydają się pływać w polu widzenia)
  • Stopniowa utrata widzenia peryferyjnego
  • Nagłe błyski światła w jednym lub obu oczach
  • Cień przypominający kurtynę nad Twoim polem widzenia

Alternatywne leczenie tylnego zwyrodnienia kapsularnego

Jedyną alternatywą dla kapsulotomii YAG w leczeniu zaćmy wtórnej jest niepodejmowanie żadnych działań. Kapsułka może się dalej pogrubiać i z czasem stać się nieprzezroczysta, lub może pozostać na obecnym poziomie. W każdym przypadku, decyzja o przeprowadzeniu tej procedury opiera się na tych samych kryteriach, co decyzja o przeprowadzeniu operacji zaćmy w pierwszej kolejności, takich jak ważenie kosztów procedury w stosunku do korzyści płynących z wyraźnego widzenia. Kapsulotomia laserem YAG nie jest konieczna, chyba że utrata wzroku lub zniekształcenia wpływają na styl życia.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl