Z ostatniej chwili

Czy znasz fakty na temat cukrzycowej choroby oczu?

Fakty na temat cukrzycowej choroby oczu

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na cukrzycę, świadomość zagrożenia utratą wzroku z powodu cukrzycowej choroby oczu powinna być dla Ciebie priorytetem. Nie czekaj, aż będzie za późno, aby dowiedzieć się o zagrożeniach.

Oto osiem prawdziwych i fałszywych pytań dotyczących cukrzycowej choroby oczu, które sprawdzą Twoją wiedzę. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się ze swoim okulistą, aby dowiedzieć się więcej.

1) Retinopatia cukrzycowa jest jedynym zagrożeniem dla oczu i wzroku związanym z cukrzycą.

FAŁSZ: U osób z cukrzycą istnieje większe ryzyko nie tylko utraty wzroku w wyniku retinopatii cukrzycowej, ale także większe szanse na rozwój innych chorób oczu, takich jak zaćma i jaskra. Osoby chore na cukrzycę są o 40% bardziej narażone na rozwój jaskry, a liczba ta wzrasta wraz z wiekiem i czasem trwania cukrzycy. Chorzy na cukrzycę są również o 60% bardziej narażeni na rozwój zaćmy i to w młodszym wieku niż osoby bez cukrzycy. Ponadto w zaawansowanych stadiach cukrzycy może dojść do utraty wrażliwości rogówki i podwójnego widzenia spowodowanego porażeniem mięśni oka.

2) Retinopatia cukrzycowa może spowodować ślepotę.

Prawda: W rzeczywistości cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty u osób dorosłych w wieku od 20 do 74 lat.

3) Przy odpowiednim leczeniu, cukrzycowa choroba oczu jest odwracalna.

FAŁSZ: Chociaż wczesne wykrycie i leczenie w odpowiednim czasie może znacznie zmniejszyć ryzyko utraty wzroku w wyniku choroby cukrzycowej oczu, to bez szybkiego i zapobiegawczego leczenia choroba cukrzycowa oczu może prowadzić do trwałej utraty wzroku, a nawet ślepoty. Obecnie nie ma lekarstwa, które mogłoby cofnąć utratę wzroku spowodowaną retinopatią cukrzycową; istnieje jednak wiele urządzeń wspomagających widzenie, które mogą poprawić jakość życia osób z utratą wzroku.

4) Osoby, które dobrze kontrolują swoją cukrzycę i poziom glukozy we krwi, nie są narażone na wysokie ryzyko wystąpienia cukrzycowej choroby oczu.

FAŁSZ: Chociaż badania wykazują, że prawidłowe kontrolowanie poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę może spowolnić wystąpienie i rozwój retinopatii cukrzycowej, nadal istnieje podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycowej choroby oczu. Wiek i czas trwania choroby mogą być czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu takich chorób oczu, jak jaskra i zaćma. Na ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej mogą wpływać takie czynniki, jak kontrola poziomu cukru we krwi, poziom ciśnienia tętniczego, długość trwania cukrzycy oraz uwarunkowania genetyczne.

5) Zawsze można zapobiec cukrzycowej chorobie oczu, zwracając uwagę na wczesne sygnały ostrzegawcze

FAŁSZ: Często nie ma żadnych wczesnych objawów ostrzegawczych cukrzycowej choroby oczu, a utrata wzroku zaczyna być widoczna dopiero wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym i nieodwracalnym stadium.

6) Coroczne badanie dylatologiczne może zapobiec utracie wzroku spowodowanej chorobą cukrzycową oczu.

PRAWDA: Chorzy na cukrzycę powinni wykonywać badanie dylatometryczne co najmniej raz w roku. Ponieważ cukrzycowa choroba oczu często nie daje żadnych objawów, rutynowe badania oczu mają kluczowe znaczenie dla jej wczesnego wykrycia i leczenia. Każdy chory na cukrzycę powinien co roku poddać się badaniu oczu z rozszerzeniem źrenic, ponieważ może ono zmniejszyć ryzyko ślepoty z powodu cukrzycowej choroby oczu nawet o 95%.

7) Zarówno chorzy na cukrzycę typu 1, jak i typu 2 są narażeni na ryzyko rozwoju cukrzycowej choroby oczu.

PRAWDA: Każdy chory na cukrzycę - nawet cukrzycę ciążową - jest w grupie ryzyka i powinien co roku poddawać się badaniu oczu. W rzeczywistości u 40% do 45% osób, u których zdiagnozowano cukrzycę, występuje pewne stadium retinopatii cukrzycowej.

8) Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycowej choroby oczu.

PRAWDA: Oprócz regularnych badań okulistycznych należy rzucić palenie, uprawiać codzienną aktywność fizyczną, utrzymywać prawidłową wagę ciała oraz kontrolować poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu - wszystkie te czynniki zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby oczu.

Niezależnie od wyniku uzyskanego w powyższym quizie, najważniejszym wnioskiem jest to, że jeśli chorujesz na cukrzycę, nawet jeśli nie masz żadnych objawów utraty wzroku: co roku umawiaj się na kompleksowe, poszerzone badanie wzroku. Może to uratować Twój wzrok.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl