Z ostatniej chwili

Wygodny wzrok na powrót do szkolnej lektury

Powrót do szkoły - czytanie z zachowaniem zdrowego wzroku

Zaczyna się szkoła: Czy wiesz, jak ustawić miejsce do odrabiania lekcji i czytania dla swojego dziecka? Czytanie i pisanie to jedne z najbardziej podstawowych umiejętności, których opanowanie ułatwi Twojemu dziecku naukę w szkole, dlatego ważne jest, aby zadbać o komfort oczu dziecka podczas pracy z bliskimi odległościami. Sposób siedzenia, długość, na jakiej dziecko trzyma książkę lub urządzenie cyfrowe, a także postawa ciała odgrywają integralną rolę w zapewnieniu swobodnego funkcjonowania układu wzrokowego, umożliwiając umysłowi przyswojenie i zintegrowanie tego, co czyta. Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku czuć się komfortowo podczas czytania.

 1. Upewnij się, że dziecko pracuje w odpowiedniej odległości do bliży - odległości Harmon

Kiedy czytasz lub pracujesz blisko, istnieje pewna odległość, która umożliwia Twojemu systemowi wzrokowemu pracować najbardziej efektywnie bez odczuwania stresu. Odległość tę nazywa się odległością Harmon i można ją określić, przysuwając pięść do policzka. Położenie łokcia w stosunku do pięści znajduje się w odległości Harmon, czyli w odległości najbardziej komfortowej dla układu wzrokowego, umożliwiającej czytanie i przyswajanie informacji.

Zwrócenie uwagi na to, czy podczas czytania dziecko pracuje w odległości harmonicznej, pozwoli rodzicom zrozumieć wiele rzeczy dotyczących funkcjonowania jego oczu:

 • Jeżeli dziecko trzyma materiał do czytania zbyt blisko oczu, jego oczy zbiegają się lub kierują do wewnątrz. Może to powodować niepotrzebne zmęczenie oczu, które będzie miało wpływ na zdolność czytania.
 • Trzymanie materiałów do czytania zbyt blisko oznacza również, że oczy muszą się bardziej skupić niż zwykle, ponieważ druk znajduje się zbyt blisko. To również powoduje nadwyrężenie oczu, co z kolei może prowadzić do zmęczenia, bólów głowy, a nawet krótkowzroczności.

Uwaga: Dziecko o zdrowym wzroku w naturalny sposób trzyma materiały do czytania w odpowiedniej odległości. Jeśli dziecko trzyma książki zbyt blisko lub zbyt daleko, może to wskazywać na problemy ze wzrokiem lub wynikać z tego, że siedzi w sposób, który nie jest optymalny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zorganizować przestrzeń do czytania dla dziecka.

 1. Ciało i postawa dziecka są zaangażowane w cały proces widzenia.
  Upewnij się, że dziecko siedzi przy biurku o odpowiedniej wysokości, tak aby jego stopy leżały płasko na podłodze, a stół znajdował się w odpowiedniej odległości od jego twarzy. Umożliwi to dziecku siedzenie w pozycji wyprostowanej. Jeśli zauważysz, że dziecko przysuwa się lub staje, aby dostrzec słowa na stronie, może to oznaczać, że ma problemy z widzeniem tekstu.
 2. Upewnij się, że jest dobre oświetlenie.
  Zbyt silne odblaski lub niewystarczająca ilość światła w pomieszczeniu zmuszają oczy dziecka do cięższej pracy. Upewnij się, że oświetlenie w pokoju jest wystarczające do wykonania zadania, niezależnie od tego, czy jest to czytanie czy pisanie.
 3. Martwisz się? Możesz do nas zadzwonić.
  Jeśli masz pytania dotyczące nawyków dziecka w zakresie czytania, niepokoi Cię stan jego wzroku lub jeśli od ostatniego badania wzroku minął rok lub dwa lata, porozmawiaj z okulistą.

Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a przygotujesz swoje dziecko na sukces. Życzymy wszystkim miłego czytania i pisania w nadchodzącym roku szkolnym!

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl