Powrót do szkoły - czytanie z zachowaniem zdrowego wzroku
Zaczyna się szkoła: Czy wiesz, jak ustawić miejsce do odrabiania lekcji i czytania dla swojego dziecka? Czytanie i pisanie to jedne z najbardziej podstawowych umiejętności, których opanowanie ułatwi Twojemu dziecku naukę w szkole, dlatego ważne jest, aby zadbać o komfort oczu dziecka podczas pracy z bliskimi odległościami. Sposób siedzenia, długość, na jakiej dziecko trzyma książkę lub urządzenie cyfrowe, a także postawa ciała odgrywają integralną rolę w zapewnieniu swobodnego funkcjonowania układu wzrokowego, umożliwiając umysłowi przyswojenie i zintegrowanie tego, co czyta. Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku czuć się komfortowo podczas czytania.
- Upewnij się, że dziecko pracuje w odpowiedniej odległości do bliży - odległości Harmon
Kiedy czytasz lub pracujesz blisko, istnieje pewna odległość, która umożliwia Twojemu systemowi wzrokowemu pracować najbardziej efektywnie bez odczuwania stresu. Odległość tę nazywa się odległością Harmon i można ją określić, przysuwając pięść do policzka. Położenie łokcia w stosunku do pięści znajduje się w odległości Harmon, czyli w odległości najbardziej komfortowej dla układu wzrokowego, umożliwiającej czytanie i przyswajanie informacji.
Zwrócenie uwagi na to, czy podczas czytania dziecko pracuje w odległości harmonicznej, pozwoli rodzicom zrozumieć wiele rzeczy dotyczących funkcjonowania jego oczu:
- Jeżeli dziecko trzyma materiał do czytania zbyt blisko oczu, jego oczy zbiegają się lub kierują do wewnątrz. Może to powodować niepotrzebne zmęczenie oczu, które będzie miało wpływ na zdolność czytania.
- Trzymanie materiałów do czytania zbyt blisko oznacza również, że oczy muszą się bardziej skupić niż zwykle, ponieważ druk znajduje się zbyt blisko. To również powoduje nadwyrężenie oczu, co z kolei może prowadzić do zmęczenia, bólów głowy, a nawet krótkowzroczności.
Uwaga: Dziecko o zdrowym wzroku w naturalny sposób trzyma materiały do czytania w odpowiedniej odległości. Jeśli dziecko trzyma książki zbyt blisko lub zbyt daleko, może to wskazywać na problemy ze wzrokiem lub wynikać z tego, że siedzi w sposób, który nie jest optymalny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zorganizować przestrzeń do czytania dla dziecka.
- Ciało i postawa dziecka są zaangażowane w cały proces widzenia.
Upewnij się, że dziecko siedzi przy biurku o odpowiedniej wysokości, tak aby jego stopy leżały płasko na podłodze, a stół znajdował się w odpowiedniej odległości od jego twarzy. Umożliwi to dziecku siedzenie w pozycji wyprostowanej. Jeśli zauważysz, że dziecko przysuwa się lub staje, aby dostrzec słowa na stronie, może to oznaczać, że ma problemy z widzeniem tekstu. - Upewnij się, że jest dobre oświetlenie.
Zbyt silne odblaski lub niewystarczająca ilość światła w pomieszczeniu zmuszają oczy dziecka do cięższej pracy. Upewnij się, że oświetlenie w pokoju jest wystarczające do wykonania zadania, niezależnie od tego, czy jest to czytanie czy pisanie. - Martwisz się? Możesz do nas zadzwonić.
Jeśli masz pytania dotyczące nawyków dziecka w zakresie czytania, niepokoi Cię stan jego wzroku lub jeśli od ostatniego badania wzroku minął rok lub dwa lata, porozmawiaj z okulistą.
Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a przygotujesz swoje dziecko na sukces. Życzymy wszystkim miłego czytania i pisania w nadchodzącym roku szkolnym!