Z ostatniej chwili

Uważaj na problemy ze wzrokiem w czasie letniej przerwy w nauce

Problemy z widzeniem podczas wakacji letnich

Wakacje letnie już się rozpoczęły, ale czy wiesz, że nawet kiedy Twoje dziecko nie jest w klasie, problemy ze wzrokiem mogą mieć wpływ na jego codzienne czynności? Zwracaj uwagę na następujące 4 sygnały ostrzegawcze w miesiącach letnich - mogą one być oznaką problemów ze wzrokiem, które wymagają konsultacji ze specjalistą.

  1. Bóle głowy / przemęczenie oczu. Czy Twoje dziecko skarży się na bóle głowy? Być może towarzyszy mu łzawienie oczu, zwłaszcza w okresach koncentracji, takich jak czytanie, korzystanie z komputera lub oglądanie filmów? Może to wskazywać na przemęczenie oczu, które może wystąpić, gdy dziecko próbuje nadążyć za słowami lub obrazami na ekranie, co powoduje przeciążenie wzroku. Zwracaj uwagę także na oglądanie przez dziecko filmów trójwymiarowych, ponieważ niemożność zobaczenia trójwymiarowych obrazów może wskazywać na brak postrzegania głębi. Dziecko może nie wiedzieć, że nie widzi efektów 3D w taki sam sposób, jak inni ludzie, ale może powiedzieć po filmie, że jego oczy są zmęczone lub obolałe.
  2. Niezdarność na placu zabaw. Czy Twoje dziecko wydaje się niezdarne i nieskoordynowane podczas zabawy na placu zabaw? Może to być spowodowane leniwym okiem, inaczej zwanym amblyopią. O amblyopii mówimy wtedy, gdy jedno oko jest uprzywilejowane względem drugiego, co skutkuje zaburzeniem widzenia obuocznego. To z kolei wpływa na postrzeganie głębi, co utrudnia dziecku ocenę obiektów w przestrzeni i może powodować trudności w koordynacji.
  3. Brak zainteresowania czytaniem: Czy Twoje dziecko wykazuje brak zainteresowania czytaniem książek? Możliwe, że z powodu problemów z widzeniem ma ono trudności z dostrzeżeniem tekstu. Warto zapytać dziecko, czy tekst wydaje się zamazany, czy boli je głowa lub czy po prostu ma trudności z rozróżnieniem słów lub liter na stronie, aby ustalić, czy może to być problem ze wzrokiem. Należy również zwrócić uwagę na nietypowe objawy, takie jak pocieranie oczu, nadmierne mruganie, pochylanie głowy i nietypowa odległość czytania.
  4. Trudności w uderzaniu lub łapaniu piłki. Jednym z kluczowych elementów gry w piłkę jest koordynacja ręka-oko, która pomaga w śledzeniu obiektu podczas jego przemieszczania się w przestrzeni. Jeśli Twoje dziecko podczas uprawiania sportu stale nie trafia w piłkę, źle wykonuje rzuty lub nie trafia w piłkę, warto przeprowadzić badanie wzroku.

Chociaż wszystkie powyższe problemy mogą pojawić się w szkole, wakacje letnie to idealny czas na sprawdzenie ewentualnych problemów ze wzrokiem przed nowym rokiem szkolnym. Zwalczanie problemów ze wzrokiem w okresie letnim pomoże dziecku dobrze rozpocząć rok szkolny.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl