Z ostatniej chwili

Szkodliwe światło niebieskie i jego znaczenie

skutki długotrwałego siedzenia przed komputeremZarówno w odniesieniu do niektórych nowoczesnych urządzeń elektronicznych, jak i określonych form oświetlenia można mówić o ryzyku wiążącym się z emitowaniem szkodliwego dla wzroku niebieskiego światła. Problem, jaki się wówczas tworzy jest dość poważny, warto więc podejmować środki mające na celu ochronę przed nim. Urządzenia elektroniczne z ekranami LCD/LED to codzienność każdego z nas, ekrany takie są bowiem obecne między innymi w telefonach komórkowych, tabletach oraz w monitorach komputerów stacjonarnych. Technologia LED dała się zresztą poznać jako wyjątkowo energooszczędna, nie powinno więc zaskakiwać to, że coraz częściej jest wykorzystywana w przypadku oświetlania pomieszczeń, w tym zwłaszcza pomieszczeń biurowych. Niestety, zarówno w przypadku tego rodzaju oświetlenia, jak i nowoczesnych ekranów mamy do czynienia z emisją światła niebieskiego, a co za tym idzie – światła, które ma niekorzystny wpływ na nasze oko przyczyniając się do przyspieszenia procesu starzenia się siatkówki oka.

Jeśli nasz kontakt ze światłem niebieskim jest długi, oczy sprawiają wrażenie zmęczonych, a do tego zmagamy się z wyjątkowo nieprzyjemnym pieczeniem. Często skutkiem ubocznym takiego kontaktu jest ból głowy, a w skrajnych przypadkach również bezsenność. Gdy weźmiemy pod uwagę to, jak wielki jest postęp technologiczny, szybko uświadomimy sobie, że eliminacja tego rodzaju urządzeń z naszego życia nie jest możliwa. Co więcej, znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że ze wspomnianych urządzeń będziemy korzystać coraz częściej, a nie coraz rzadziej. Już dziś blisko osiemdziesiąt pięć procent przedstawicieli naszego społeczeństwa korzysta codziennie z przynajmniej jednego urządzenia wyposażonego w ekran LED.

światło niebieskieWarto zatem zastanowić się nad tym, jak, jak się chronić przed nim zwłaszcza, że istnieją już rozwiązania, które wspomagają szkła okularowe i przyczyniają się do ograniczenia wpływu szkodliwego światła. W tym kontekście warto zwrócić uwagę również na to, że prawie dwa miliony Polaków zmaga się ze zwyrodnieniem plamki żółtej znanym też jako AMD. Choroba ta znajduje się w zaawansowanym stadium już u ponad 600 tysięcy osób. Nie jest to przy tym choroba, która może być ignorowana, mówimy bowiem o schorzeniu prowadzącym do uszkodzenia siatkówki właśnie w jej centralnej części. Jej konsekwencją jest pogorszenie się jakości wzroku, a w skrajnych przypadkach również jego całkowita utrata. Wśród czynników wpływających na rozwój AMD wymienia się przy tym nie tylko wiek i uwarunkowania genetyczne, ale i nadmierną ekspozycję na światło niebieskie.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl