
Styczeń jest Miesiącem Świadomości Jaskry (Glaucoma Awareness Month)
Jaskra jest poważną, zagrażającą widzeniu chorobą. Znając fakty, możesz uratować swój wzrok. Czy istnieje ryzyko zachorowania na jaskrę? Krótka odpowiedź brzmi: tak. Każdy może zachorować na jaskrę i dlatego ważne jest, aby każda osoba, zarówno młoda, jak i starsza, regularnie badała wzrok. Wczesne wykrycie i leczenie są jedynymi sposobami zapobiegania upośledzeniu wzroku i ślepocie, które są skutkiem nieleczonej jaskry. Istnieje jednak kilka czynników, które sprawiają, że niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój tej choroby:- Powyżej 40 roku życia: Chociaż wiadomo, że jaskra może wystąpić u młodszych pacjentów, nawet u niemowląt, prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza u osób powyżej 40 roku życia.
- Wywiad rodzinny: Choroba ta ma podłoże genetyczne, co zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia w przypadku występowania jej w rodzinie.
- Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (Intraocular Pressure, IOP): U osób z nieprawidłowo wysokim ciśnieniem wewnątrz oka (ciśnienie wewnątrzgałkowe) znacznie wzrasta ryzyko rozwoju jaskry i uszkodzenia oka w jej wyniku.
- Latynosi, Azjaci lub osoby pochodzenia afrykańskiego: Dowody jednoznacznie wskazują, że rasa jest czynnikiem ryzyka i osoby pochodzenia latynoskiego, afrykańskiego i azjatyckiego są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę. Szczególnie Afroamerykanie są w grupie podwyższonego ryzyka, mają tendencję do zapadania na jaskrę w młodszym wieku i częściej ślepną z powodu tej choroby.
- Cukrzyca: Cukrzyca, szczególnie gdy jest niekontrolowana, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób zagrażających wzrokowi, w tym retinopatii cukrzycowej i jaskry.
- Uraz, choroba lub uszkodzenie oka: Jeśli w przeszłości doszło do poważnego urazu oka, ryzyko wystąpienia jaskry jest zwiększone. Podobnie inne choroby oczu, takie jak nowotwory, odwarstwienie siatkówki, zwichnięcie soczewki lub niektóre rodzaje operacji oczu mogą być czynnikami ryzyka.
- Bardzo wysokie lub niskie ciśnienie krwi: Ponieważ jaskra ma związek z ciśnieniem wewnątrz oka, nieprawidłowe ciśnienie krwi może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia choroby.
- Długotrwałe stosowanie sterydów: Długotrwałe stosowanie niektórych leków kortykosteroidowych, takich jak prednizon, zwłaszcza w postaci kropli do oczu, może również zwiększać ryzyko zachorowania na jaskrę.
- krótkowzroczność (krótkowzroczność) lub nadwzroczność (dalekowzroczność): Słaby wzrok może zwiększać ryzyko zachorowania na jaskrę.