Z ostatniej chwili

Nie daj się jesiennej alergii oczu

Jesienne alergie oczu

Czerwone, swędzące, łzawiące oczy i opuchnięte powieki (wraz z kichaniem, przekrwieniem lub katarem)... objawy te są wyraźnym sygnałem, że nadszedł sezon alergiczny. Objawy alergii są spowodowane reakcją na alergeny, czyli substancje znajdujące się w środowisku, które zazwyczaj są nieszkodliwe. Jeśli jednak jesteś jednym z tych pechowców, którzy mają predyspozycje do alergii, substancje te mogą wywołać poważną, a czasem nawet osłabiającą organizm reakcję alergiczną. W przeciwieństwie do alergii pokarmowych, na leki lub owady, które nie mają wpływu na oczy, alergie oczu są częstym objawem alergenów powietrznopochodnych, takich jak pleśń, pyłki (drzew i kwiatów), kurz i sierść zwierząt domowych. Lato, jesień i wiosna to często najgorsze okresy dla dużej ilości pyłków i wiele osób cierpi w tych porach roku. Reakcja alergiczna oka występuje, gdy oko uwalnia histaminy, próbując chronić się przed odczuwanym zagrożeniem (alergenem, takim jak kurz, pyłki, sierść zwierząt, zarodniki pleśni, krople do oczu lub chemikalia w powietrzu). Uwalnianie histamin powoduje objawy w postaci zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia i łzawienia. Reakcja ta jest również czasami nazywana alergicznym zapaleniem spojówek. Najczęstszym rodzajem alergii oczu jest wieloletnie i sezonowe alergiczne zapalenie spojówek. Wieloletnie alergie oczu są reakcją na alergeny domowe, które występują przez cały rok, takie jak sierść zwierząt domowych, pleśń lub roztocza kurzu. Alergie sezonowe wynikają zwykle z pyłków roślin, traw i drzew, które znajdują się w powietrzu i zależą od pory roku i rodzajów pyłków w środowisku. Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek jest często bardziej nasilone niż wieloletnie i może powodować opuchliznę powiek oraz swędzenie, które może pogarszać objawy. Najlepszym sposobem na zmniejszenie dyskomfortu i zapobieganie reakcji alergicznej jest trzymanie się z dala od alergenów tak bardzo, jak to tylko możliwe. Oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć narażenie na alergeny:

  • Ogranicz do minimum przebywanie na zewnątrz w sezonie pylenia:
  • Pozostań w domu, gdy stężenie pyłków jest szczególnie wysokie lub podczas wietrznego dnia.
  • Trzymaj okna zamknięte i używaj klimatyzatora z czystym filtrem.
  • Na zewnątrz należy nosić okulary przeciwsłoneczne, aby zapobiec przedostawaniu się substancji drażniących do oczu.
  • Ograniczanie alergenów w pomieszczeniach:
  • Często pierz pościel w gorącej wodzie i używaj odpornych na roztocza pokrowców na poduszki, koce i materace.
  • Zapobiegaj pleśniom domowym, zmniejszając wilgotność powietrza i utrzymując w czystości miejsca narażone na wilgoć (takie jak łazienki, kuchnie lub piwnice). W razie potrzeby używaj osuszacza powietrza, a zauważoną pleśń usuwaj wybielaczem.
  • Aby ograniczyć pylenie, podłogi i powierzchnie należy czyścić wilgotną szmatą lub mopem, a nie zamiatać lub odkurzać na sucho.
  • Po kontakcie ze zwierzętami należy umyć ręce i ubranie.
  • NIE trzeć oczu, ponieważ może to pogorszyć objawy, znacznie nasilając obrzęk i swędzenie, a czasem nawet wywołać infekcję.

Jeśli masz silne alergie, unikaj noszenia soczewek kontaktowych lub skróć czas ich noszenia w czasie zaostrzenia alergii, ponieważ soczewki kontaktowe mogą pogarszać objawy i nie pasują tak, jak zwykle, gdy oczy są opuchnięte. Dlatego tak ważne jest posiadanie zapasowych okularów. Zmiana na jednodniowe soczewki kontaktowe jednorazowego użytku może również czasami zmniejszyć objawy alergii. Istnieją pewne kroki, które można podjąće w celu złagodzenia objawów alergii oczu. Dostępne bez recepty rozwiązania obejmują sztuczne łzy, krople do oczu o działaniu odbarczającym (których nie należy stosować dłużej niż tydzień) lub doustne leki przeciwhistaminowe (które czasami mogą pogorszyć objawy). Jeśli krople do oczu nie są dostępne, chłodne okłady (unikaj ciepła) również pomogą zmniejszyć swędzenie. Jeśli te sposoby leczenia nie przynoszą rezultatów, można otrzymać receptę na silniejsze krople do oczu (przeciwhistaminowe lub krótkotrwałe krople steroidowe zmniejszające objawy), doustne leki przeciwhistaminowe lub ewentualnie immunoterapię (np. zastrzyki alergiczne). Jeśli doświadczasz objawów alergicznego zapalenia spojówek, nie zakładaj, że to alergia. Należy zgłosić się do okulisty w celu ustalenia przyczyny, aby upewnić się, że nie jest to poważniejsza choroba oczu.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl