Z ostatniej chwili

Najczęstsze choroby oczu w wieku podeszłym

Wraz z wiekiem możesz zacząć napotykać zmiany zdrowotne związane ze starzeniem się. Może to dotyczyć również oczu. Zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej to powszechne schorzenia, które mogą wpływać na wzrok wraz z wiekiem. Ostatnie postępy w dziedzinie okulistyki znacznie usprawniły leczenie tych schorzeń i są w stanie zachować, a nawet wzmocnić wzrok.

Zaćma

Zaćma to zmętnienie soczewki skupiającej w środku oka, które powoduje, że wzrok staje się zamazany lub przesłonięty. Tworzą się one naturalnie i stopniowo wraz z wiekiem, dlatego ważne jest, aby poddać się leczeniu, zanim wzrok stanie się zbyt osłabiony lub zacznie wpływać na sposób życia i wykonywania codziennych zadań.

Istnieją trzy główne rodzaje zaćmy: zaćma podtorebkowa tylna, która tworzy się wewnątrz torebki soczewki, zaćma korowa, która tworzy się w środkowej części soczewki, oraz zaćma jądrowa sklerotyczna, która tworzy się w centrum soczewki. Każda z tych części stanowi inną warstwę w obrębie soczewki, a zaćma w którejkolwiek z tych trzech części może przesłonić Ci widzenie. Operacja zaćmy jest wykonywana w ten sam sposób dla wszystkich trzech różnych typów zaćmy.

Jeśli doświadczasz silnych odblasków podczas jazdy nocą, masz wrażenie, że widzisz świat przez folię lub zauważyłeś, że Twoje widzenie stało się nieostre, być może rozwija się u Ciebie zaćma. Postępy w chirurgii zaćmy pozwalają skorygować krótkowzroczność i dalekowzroczność, astygmatyzm oraz potrzebę noszenia okularów dwuogniskowych dzięki zastosowaniu soczewek torycznych i wieloogniskowych. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrzebujesz operacji zaćmy, czy nie, ta ankieta samooceny może pomóc Ci ustalić, czy operacja zaćmy jest dla Ciebie odpowiednia.

Jaskra

Jaskra jest główną przyczyną ślepoty u osób powyżej 60 roku życia. Jaskra powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego poprzez zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego lub zablokowanie dopływu substancji odżywczych do nerwu wzrokowego. U wielu osób jaskra przebiega bezobjawowo i możesz nie zdawać sobie sprawy, że masz jaskrę, dopóki nie nastąpi znaczna utrata wzroku. Regularne badania kontrolne są ważne, aby wykryć wczesne oznaki zmian w nerwie wzrokowym.

Istnieją dwa ogólne typy jaskry: jaskra z otwartym kątem przesączania i jaskra z wąskim kątem przesączania. Jaskra otwartego kąta jest jak zatkany dren, który uniemożliwia odpływ płynu z oka, lub zbyt dużo płynu jest wytwarzane, aby mógł być prawidłowo odprowadzany. Podnosi to stopniowo ciśnienie w oku, aż do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jaskra z wąskim kątem przesączania występuje, ponieważ kanał odpływowy staje się bardzo wąski i obniża odpływ płynu. Jeśli kanał odpływowy staje się zbyt wąski, może się całkowicie zamknąć, co szybko powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia.

Jaskra jest powszechnie leczona specjalnymi kroplami do oczu, jednak niedawno opracowano nowy rodzaj operacji o nazwie MIGS, który może zmniejszyć potrzebę stosowania kropli. MIGS może być wykonywana równolegle z innymi operacjami dotyczącymi oczu i jest stale rozwijana, aby lepiej służyć pacjentom. Jeśli nie podoba Ci się pomysł regularnego przyjmowania kropli, to MIGS może być dla Ciebie świetną alternatywą.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) występuje wtedy, gdy część siatkówki zwana plamką żółtą ulega uszkodzeniu. AMD wpływa na centralną część zarówno widzenia do dali, jak i do bliży, nie wpływając na widzenie peryferyjne, więc podczas gdy krawędzie pola widzenia mogą pozostać wyraźne, wszystko, na czym się skupiasz, będzie wydawało się zamazane. Wyróżnia się dwa typy AMD: suchą i mokrą.

Suche AMD może z czasem powodować stopniowe zamazywanie się widzenia centralnego. Można je leczyć przepisując duże dawki witamin antyoksydacyjnych, aby spowolnić jego postęp. Mokre AMD występuje, gdy nowe naczynia krwionośne rosną poniżej plamki żółtej. Nowe naczynia krwionośne przeciekają i powodują bliznowacenie plamki żółtej. Postępy w leczeniu lekami anty-VEGF mogą spowolnić przeciekanie naczyń krwionośnych i umożliwić odzyskanie części wzroku, a także powstrzymać dalszą utratę wzroku.

Blepharoplastyka

Z wiekiem powieki w naturalny sposób zaczynają opadać. Choć jest to naturalne, obwisła powieka może utrudniać widzenie. Blepharoplastyka, bardziej znana jako operacja podniesienia powiek, jest rodzajem operacji wykonywanej w celu usunięcia lub napięcia opadającej skóry górnej lub dolnej powieki, przywracając oczom bardziej młodzieńczy wygląd. Operacja ta może również naprawić obwisłe powieki, które utrudniają widzenie poprzez wykonanie nacięcia wokół naturalnych załamań powiek i usunięcie dodatkowej tkanki, aż do uzyskania lepszego kształtu. Ten rodzaj operacji może być wykonany zarówno z powodów funkcjonalnych, jak i kosmetycznych, więc niezależnie od tego, czy chcesz odzyskać trochę młodzieńczego uroku, czy chcesz przywrócić swój wzrok, powinieneś rozważyć przeprowadzenie zabiegu Blepharoplastyki.

Choroby te są naturalną częścią procesu starzenia się i są tym bardziej prawdopodobne, im jesteś starsza. Na szczęście dostępnych jest wiele nowych rodzajów leczenia tych chorób, których kiedyś się obawialiśmy. Im wcześniej zostaniesz zdiagnozowany, tym więcej możliwości leczenia masz do dyspozycji. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest regularne badanie oczu i umówienie się na wizytę, jeśli wystąpią jakiekolwiek nagłe zmiany w widzeniu.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl