
Jaskra jest chorobą oczu spowodowaną przez uszkodzenie nerwu wzrokowego, zwykle z powodu wysokiego ciśnienia w oku. Według Mayo Clinic, jest to główna przyczyna ślepoty u osób powyżej 60 roku życia.
Istnieją różne rodzaje jaskry: jaskra z otwartym kątem przesączania i jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Jaskra otwartego kąta jest najczęstszą formą, ale ma najmniej znaków ostrzegawczych, głównie wpływając na widzenie peryferyjne w zaawansowanych stadiach, kiedy jest już za późno. Dlatego właśnie rutynowe badania okulistyczne i przesiewowe badania w kierunku jaskry mają kluczowe znaczenie - mogą uratować Twój wzrok.
Co należy wiedzieć o jaskrze?
Jaskra zwykle dotyka starszą grupę demograficzną, ale każdy może zachorować na tę chorobę.
- Według Światowej Organizacji Zdrowia, jaskra jest drugą wiodącą przyczyną ślepoty na świecie.
- W Journal of Ophthalmology naukowcy przewidują, że do 2020 r. będzie 79,6 mln osób z jaskrą, z czego 74% będzie miało jaskrę z otwartym kątem.
Jak wszystkie warunki związane ze zdrowiem, jaskra ma swój udział w błędnych informacjach. Southwestern Eye Center przedstawia listę powszechnych mitów na temat jaskry. Aby wyprostować sprawę:
- Jaskra dotyka obojga oczu
- Jaskra nie jest uleczalna, ale można jej zapobiegać i leczyć ją
- Jaskra może dotknąć każdego w każdym wieku
Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia jaskry?
Osoby z grupy ryzyka zachorowania na jaskrę:
- Mają ponad 60 lat
- Są krótkowzroczne
- W ich rodzinie występowały przypadki jaskry
- są Azjatami, Latynosami lub Afroamerykanami
Jeśli nie jesteś pewien, jakie jest Twoje ryzyko, najlepiej zbadać wzrok. Na krótką metę, aby lepiej zrozumieć swoje ryzyko, wypróbuj ten kalkulator ryzyka.
Dlaczego badania przesiewowe w kierunku jaskry są ważne
Badanie przeprowadzone w 2016 roku przez John Hopkins University School of Medicine wykazało, że większość Amerykanów uważa utratę wzroku za najgorszą dolegliwość, jaka może im się przytrafić. Niestety, na jaskrę nie ma lekarstwa i może ona spowodować nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego, które może skutkować utratą wzroku. Jedynym sposobem walki z jaskrą jest regularne badanie oczu, dzięki czemu można ją wcześnie wykryć i leczyć. Regularne badania oczu mogą obejmować następujące testy:
- Tonometria: To testuje ciśnienie w oku; normalny zakres to 12-22 mm Hg. Wszystko powyżej 22 może być uważane za "podejrzane o jaskrę".
- OCT(optyczna koherentna tomografia): Ten test wykorzystuje fale świetlne do robienia zdjęć siatkówki, które są używane do pomiaru grubości.
- Badanie pola widzenia: Mierzy widzenie peryferyjne za pomocą serii świateł, które pojawiają się (lub nie, jeśli nie możesz ich zobaczyć).
- Badanie oftalmoskopii: To jest, gdy lekarz bada nerwu kształt, kolor i ciśnienie.
Bardziej specjalistyczne testy, takie jak gonioskopia, mogą być wykonane po diagnozie, aby lepiej zrozumieć typ jaskry. Jeśli pacjent jest w grupie ryzyka, lekarz może zalecić rutynowe badania częściej niż raz w roku.
Nie można samodzielnie zdiagnozować jaskry. Lekarz okulista musi zbadać oczy przy użyciu jednego z powyższych testów, a następnie monitorować zmiany w oczach w czasie.
Chroń swój wzrok
Jaskra może podkraść się do ciebie bez twojej wiedzy, ponieważ często po wystąpieniu objawów, choroba już zaczęła się rozwijać i wpływać na twój wzrok. Wczesne wykrycie jaskry jest kluczem do utrzymania zdrowych oczu.