Z ostatniej chwili

Miesiąc Świadomości Jaskry: Znaczenie badań przesiewowych i wczesnego wykrywania

Jaskra jest chorobą oczu spowodowaną przez uszkodzenie nerwu wzrokowego, zwykle z powodu wysokiego ciśnienia w oku. Według Mayo Clinic, jest to główna przyczyna ślepoty u osób powyżej 60 roku życia.

Istnieją różne rodzaje jaskry: jaskra z otwartym kątem przesączania i jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Jaskra otwartego kąta jest najczęstszą formą, ale ma najmniej znaków ostrzegawczych, głównie wpływając na widzenie peryferyjne w zaawansowanych stadiach, kiedy jest już za późno. Dlatego właśnie rutynowe badania okulistyczne i przesiewowe badania w kierunku jaskry mają kluczowe znaczenie - mogą uratować Twój wzrok.

Co należy wiedzieć o jaskrze?

Jaskra zwykle dotyka starszą grupę demograficzną, ale każdy może zachorować na tę chorobę.

 • Według Światowej Organizacji Zdrowia, jaskra jest drugą wiodącą przyczyną ślepoty na świecie.
 • W Journal of Ophthalmology naukowcy przewidują, że do 2020 r. będzie 79,6 mln osób z jaskrą, z czego 74% będzie miało jaskrę z otwartym kątem.

Jak wszystkie warunki związane ze zdrowiem, jaskra ma swój udział w błędnych informacjach. Southwestern Eye Center przedstawia listę powszechnych mitów na temat jaskry. Aby wyprostować sprawę:

 • Jaskra dotyka obojga oczu
 • Jaskra nie jest uleczalna, ale można jej zapobiegać i leczyć ją
 • Jaskra może dotknąć każdego w każdym wieku

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia jaskry?

Osoby z grupy ryzyka zachorowania na jaskrę:

 • Mają ponad 60 lat
 • Są krótkowzroczne
 • W ich rodzinie występowały przypadki jaskry
 • są Azjatami, Latynosami lub Afroamerykanami

Jeśli nie jesteś pewien, jakie jest Twoje ryzyko, najlepiej zbadać wzrok. Na krótką metę, aby lepiej zrozumieć swoje ryzyko, wypróbuj ten kalkulator ryzyka.

Dlaczego badania przesiewowe w kierunku jaskry są ważne

Badanie przeprowadzone w 2016 roku przez John Hopkins University School of Medicine wykazało, że większość Amerykanów uważa utratę wzroku za najgorszą dolegliwość, jaka może im się przytrafić. Niestety, na jaskrę nie ma lekarstwa i może ona spowodować nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego, które może skutkować utratą wzroku. Jedynym sposobem walki z jaskrą jest regularne badanie oczu, dzięki czemu można ją wcześnie wykryć i leczyć. Regularne badania oczu mogą obejmować następujące testy:

 • Tonometria: To testuje ciśnienie w oku; normalny zakres to 12-22 mm Hg. Wszystko powyżej 22 może być uważane za "podejrzane o jaskrę".
 • OCT(optyczna koherentna tomografia): Ten test wykorzystuje fale świetlne do robienia zdjęć siatkówki, które są używane do pomiaru grubości.
 • Badanie pola widzenia: Mierzy widzenie peryferyjne za pomocą serii świateł, które pojawiają się (lub nie, jeśli nie możesz ich zobaczyć).
 • Badanie oftalmoskopii: To jest, gdy lekarz bada nerwu kształt, kolor i ciśnienie.

Bardziej specjalistyczne testy, takie jak gonioskopia, mogą być wykonane po diagnozie, aby lepiej zrozumieć typ jaskry. Jeśli pacjent jest w grupie ryzyka, lekarz może zalecić rutynowe badania częściej niż raz w roku.

Nie można samodzielnie zdiagnozować jaskry. Lekarz okulista musi zbadać oczy przy użyciu jednego z powyższych testów, a następnie monitorować zmiany w oczach w czasie.

Chroń swój wzrok

Jaskra może podkraść się do ciebie bez twojej wiedzy, ponieważ często po wystąpieniu objawów, choroba już zaczęła się rozwijać i wpływać na twój wzrok. Wczesne wykrycie jaskry jest kluczem do utrzymania zdrowych oczu.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl