Z ostatniej chwili

Komputerowe przemęczenie oczu

Cyfrowe

przemęczenie oczu Cyfrowe przemęczenie oczu jest coraz częstszą dolegliwością, ponieważ urządzenia cyfrowe stają się coraz bardziej popularne w naszym codziennym życiu. Cyfrowe przemęczenie oczu, zmęczenie oczu i zespół zaburzeń widzenia komputerowego (CVS) to schorzenia wynikające z długotrwałej ekspozycji na ekrany urządzeń cyfrowych, takich jak komputery, smartfony, tablety i telewizory, spowodowanej połączeniem różnych czynników, w tym promieniowania niebieskiego emitowanego przez te urządzenia oraz pikselizowanych treści, na których trudno jest skupić wzrok. Objawy komputerowego lub cyfrowego zmęczenia oczu są zwykle zauważalne już po 2 godzinach dziennie korzystania z urządzenia cyfrowego. Badania wykazują, że 60% ludzi spędza ponad 6 godzin dziennie przed urządzeniem cyfrowym, a 70% dorosłych zgłasza pewne objawy zespołu widzenia komputerowego (CVS), do których należą:
  • Zmęczenie oczu
  • Bóle głowy
  • Niewyraźne lub podwójne widzenie
  • Zmęczenie fizyczne i psychiczne
  • Suchość lub łzawienie oczu
  • Zaczerwienione lub podrażnione oczy
  • Trudności z koncentracją
  • Wrażliwość na światło lub
  • ból szyi, ramion lub pleców (spowodowany nieprawidłową postawą ciała w celu dostosowania się do trudności z widzeniem).
Cyfrowe zmęczenie oczu wpływa również na zdolność koncentracji i obniża wydajność pracy. Większość ludzi nie robi nic, aby złagodzić dyskomfort związany z tymi objawami, ponieważ nie są świadomi ich przyczyny. Istnieje wiele sposobów zmniejszenia

cyfrowego zmęczenia oczu i

narażenia na działanie światła niebieskiego, takich jak ergonomia miejsca pracy, okulary komputerowe, specjalistyczne soczewki i powłoki ochronne. Pierwszym krokiem jest kompleksowe badanie wzroku i rozmowa z okulistą o tym, jak często korzystasz z komputera i urządzeń cyfrowych. Pomoże to lekarzowi uzyskać pełny obraz stanu oczu i potrzeb związanych z widzeniem w celu określenia, która opcja jest dla Ciebie najlepsza. Pomoże to również lekarzowi zidentyfikować wszelkie podstawowe problemy, które mogą pogarszać objawy.

Zmniejszanie cyfrowego zmęczenia

oczuZmiany

w

miejscu pracy

Właściwe oświetlenie i jasność ekranu: Ekran powinien być tak jasny, jak otoczenie lub najjaśniejszy obiekt w pokoju (w zależności od tego, co jest dla Ciebie najwygodniejsze). Dlatego oświetlenie wewnętrzne lub światło słoneczne z zewnątrz powinno być przyciemnione lub zablokowane. Należy używać mniejszej liczby opraw oświetleniowych lub żarówek o niższym napięciu oraz zasuwać zasłony lub żaluzje, gdy jest to możliwe. Należy dostosować jasność i kontrast monitora do poziomów, które są najbardziej komfortowe. Zmniejszanie odblasków: Odblaski są istotną przyczyną zmęczenia oczu przy komputerze, dlatego ważne jest, aby je jak najbardziej zminimalizować. Należy ustawić komputer w taki sposób, aby odblaski z okien nie miały wpływu na ekran lub zasłonić okna, jeśli nie jest to możliwe. Odblaski mogą również odbijać się od ścian, błyszczących wykończeń biurek i innych powierzchni. Ekran antyodblaskowy na monitorze, powłoka antyrefleksyjna (AR) lub antyodblaskowa na okularach również mogą pomóc zminimalizować odblaski i obciążenie wzroku. Rozmiar ekranu i odległość od niego: Należy upewnić się, że używamy wysokiej jakości ekranu (np. płaskiego LCD), który ma stosunkowo duży wyświetlacz (należy szukać ekranu o przekątnej co najmniej 19 cali) i jest umieszczony bezpośrednio przed linią wzroku. Odległość patrzenia powinna wynosić około długości ramion, a górna część monitora powinna znajdować się mniej więcej na poziomie oczu lub nieco poniżej. Dbałość o

oczy

Dbaj o nawilżenie oczu: Podczas długotrwałego patrzenia na ekran cyfrowy lub monitor mamy tendencję do rzadszego mrugania (mniej więcej ⅓ częściej niż powinniśmy). Mruganie ma jednak zasadnicze znaczenie dla utrzymania nawilżenia oczu, co pozwala im zachować jasność i komfort oraz uniknąć suchości oczu, podrażnień, niewyraźnego widzenia lub zmęczenia oczu. Skoncentruj się na mruganiu, ustawiając minutnik na 20 minut i powoli zamykając i otwierając oczy 10 razy. Miej pod ręką buteleczkę ze sztucznymi łzami, których możesz użyć, gdy poczujesz suchość oczu. Zrób oczom przerwę: Zaplanuj i rób częste przerwy od ekranu. Postępuj zgodnie z zasadą 20-20-20: co 20 minut patrz na coś oddalonego o 20 stóp przez 20 sekund. W tym czasie wstań i rozprostuj plecy, kark i nogi.

Okulary do komputera Okulary

do komputera zmniejszają zmęczenie oczu poprzez delikatną zmianę ostrości, dzięki czemu oczy mają wrażenie, że skupiają się na czymś znajdującym się dalej. Posiadają one również zabarwienie, które usuwa odblaski i blokuje przedostawanie się do oczu niebieskiego światła. Istnieje wiele opcji okularów do komputera, zarówno jeśli potrzebujesz okularów na receptę, jak i bez niej. Porozmawiaj z lekarzem okulistą o tym, jakie opcje są dla Ciebie najlepsze. Więcej informacji na temat okularów komputerowych można znaleźć tutaj. Warto wiedzieć, że zarówno dorośli, jak i dzieci są podatni na nadwyrężenie wzroku spowodowane pracą przy komputerze i urządzeniach cyfrowych. W związku z coraz częstszym korzystaniem z tych urządzeń w naszym codziennym życiu ważne jest, aby zacząć edukować siebie i nasze dzieci w zakresie zwalczania negatywnych skutków tych nawyków.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl