Z ostatniej chwili

Kobiety i cukrzyca: Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Kobiety i cukrzyca

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. W tym roku temat przewodni Światowego Dnia Walki z Cukrzycą brzmi: Kobiety i cukrzyca - nasze prawo do zdrowej przyszłości. Celem tej kampanii jest promowanie świadomości znaczenia równego i przystępnego dostępu wszystkich kobiet, zarówno tych zagrożonych cukrzycą, jak i już na nią chorujących, do terapii, leków, technologii, edukacji i informacji, których potrzebują, aby zapobiegać cukrzycy i uzyskać jak najlepsze wyniki leczenia tej choroby.

Oto kilka faktów na temat kobiet i cukrzycy na świecie:

  • 199 milionów - dotychczasowa liczba kobiet żyjących z cukrzycą.
  • 313 milionów - prognoza na rok 2040.
  • 2,1 miliona - liczba zgonów kobiet rocznie z powodu cukrzycy.
  • 9 - cukrzyca jest dziewiątą co do częstości przyczyną zgonów kobiet w skali globalnej.
  • 60 milionów - czyli 2 na 5 kobiet chorych na cukrzycę jest w wieku rozrodczym, co zwiększa ryzyko wczesnych poronień, utraty wzroku i wad rozwojowych u dzieci.
  • 10 - kobiety chore na cukrzycę typu 2 są dziesięciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie choroby wieńcowej.

Wiele z tych przypadków zachorowań na cukrzycę dotyczy kobiet, które nie mają dostępu do odpowiedniej opieki medycznej, edukacji, aktywności fizycznej i informacji potrzebnych do zapobiegania chorobie i radzenia sobie z nią. Gdyby włożono więcej wysiłku i środków finansowych w poprawę tej sytuacji, liczby te mogłyby się znacznie zmniejszyć. Kobiety ciężarne z hiperglikemią i cukrzycą ciążową również stanowią poważny powód do niepokoju. Ograniczony dostęp do badań przesiewowych, usług związanych z planowaniem ciąży, edukacji i opieki medycznej mógłby w tych przypadkach poprawić wyniki zarówno matki, jak i dziecka. Większość przypadków cukrzycy ciążowej występuje u kobiet z krajów o niskich i średnich dochodach lub w gospodarstwach domowych o ograniczonym dostępie do opieki nad matką.

Oto kilka dodatkowych faktów na temat cukrzycy i ciąży:

  • 1 na 7 - liczba porodów na świecie dotkniętych cukrzycą ciążową.
  • 1 na 2 - liczba kobiet z cukrzycą ciążową, u których cukrzyca typu 2 rozwija się w ciągu 5-10 lat po porodzie.
  • 1 na 2 - liczba przypadków cukrzycy ciążowej występujących u kobiet poniżej 30 roku życia.

Cukrzyca a Twoje oczy

Cukrzyca uszkadza wiele układów w organizmie, w tym oczy i wzrok. U większości osób cierpiących na cukrzycę w końcu rozwinie się retinopatia lub choroba oczu w pewnym stopniu spowodowana stałym wysokim poziomem glukozy we krwi, który uszkadza naczynia krwionośne w oku. Retinopatia cukrzycowa może być wyniszczającą chorobą, która może prowadzić do trwałej utraty wzroku lub ślepoty. Jest ona jedną z głównych przyczyn ślepoty na całym świecie. Cukrzyca przyspiesza także powstawanie zaćmy i innych chorób oczu, które mogą prowadzić do dalszej utraty wzroku i powikłań. Kobiety, u których zdiagnozowano cukrzycę przed zajściem w ciążę, muszą zachować szczególną ostrożność podczas ciąży. W czasie ciąży o wiele trudniej jest regulować poziom cukru we krwi i jeśli nie zachowa się ostrożności, może dojść do szybszego rozwoju retinopatii cukrzycowej. Przestrzeganie diety i ćwiczeń fizycznych oraz przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami może zapobiec lub opóźnić wpływ cukrzycy na oczy. Oprócz niewłaściwej kontroli poziomu cukru we krwi, do rozwoju retinopatii cukrzycowej przyczyniają się również takie czynniki, jak: wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, pochodzenie latynoskie lub rdzennie amerykańskie, palenie tytoniu, ciąża oraz czas trwania choroby. Chorobę można leczyć poprzez regularne badania okulistyczne w połączeniu z kontrolowaniem poziomu cukru we krwi. Ważne jest, aby pamiętać, że cukrzyca czasami powoduje objawy wahań widzenia (dobre i złe dni z widzeniem lub ostrością), ale często we wczesnych stadiach uszkodzenie przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne, nawet jeśli nie odczuwasz bólu ani objawów ze strony narządu wzroku. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, choruje na cukrzycę, regularne badania okulistyczne są niezbędne do monitorowania i zapobiegania utracie wzroku. Bądź na bieżąco i zwiększaj świadomość na temat tego trudnego schorzenia. Możesz przyczynić się do zmiany na lepsze życia kobiet i ludzi na całym świecie, którzy cierpią na cukrzycę i związane z nią poważne powikłania.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl