Z ostatniej chwili

Jak skutecznie chronić oczy przed promieniowaniem UV?

ochrona oczu przed słońcemOkulary z filtrem UV to dziś już przyjęty ogólnie standard i trudno wyobrazić sobie, abyśmy uważali taką formę ochrony oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym za niepotrzebną. Nie oznacza to jednak, że ich używanie rozwiązuje problem. Dzieje się tak już choćby dlatego, że nie zakrywają całkowicie oczu, rzadko bowiem sięgamy po okulary, które ściśle przylegają do oczu, takie są charakterystyczne przede wszystkim dla alpinistów i zawodowych kolarzy. Gdy mamy do czynienia z klasycznymi okularami przeciwsłonecznymi, musimy liczyć się z tym, że dojdzie do przechodzenia promieni padających obwodowo, a więc wnętrze gałki ocznej nie jest wcale aż tak bezpieczne, jak moglibyśmy sobie tego życzyć.

Dziś w sprzedaży są dostępne również soczewki kontaktowe z filtrem UV. Nie bez przyczyny zbierają one bardzo dobre opinie, ich producenci starają się bowiem, aby rozwiązania tego typu całkowicie pokrywały rogówkę. Mimo wszystko uważa się, że soczewki z filtrem UV powinny występować w połączeniu z kapeluszem charakteryzującym się szerokim rondem oraz okularami przeciwsłonecznymi, tylko wtedy możemy mieć bowiem pewność, że chronione będą nie tylko oczy, ale i otaczające je okolice. Niestety, kapelusz z rondem nie zawsze się sprawdza, trudno bowiem, aby był noszony przez pływaka. W takim przypadku soczewki kontaktowe wyposażone w filtr UV to jedyny pomysł na zapewnienie ochrony o rzeczywistym, a nie jedynie teoretycznym znaczeniu.

soczewki kontaktoweBazując na teorii skupiania promieni obwodowych można jednak dojść do wniosku, że to właśnie o soczewkach kontaktowych można mówić jako o jednej z najważniejszych form ochrony przed promieniowaniem UV. Teoria ta zakłada, że promienie atakujące skroniową część oka padają w kierunku obwodowej części rogówki. Na skutek kolejnych działań okazuje się, że są one bez porównania groźniejsze niż te, które wpadają do oka bezpośrednio z przodu. Jakby tego było mało, nie można nie dostrzegać tego, że właśnie ten rodzaj promieni nie jest pochłaniany przez klasyczne okulary słoneczne, z którymi zwykliśmy wiązać tak duże nadzieje. Ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV zakłada stosowanie odpowiednio dobranych okularów słonecznych, zawsze warto przy tym wybierać modele o dużych i ulokowanych blisko oczu soczewkach. Latem dobrym rozwiązaniem jest też kapelusz z szerokim rondem, a jeśli istnieje taka możliwość, warto zastanowić się and zastosowaniem soczewek kontaktowych z filtrem UV. Warto też dbać o dietę bogatą w luteinę.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl