Z ostatniej chwili

Jak dbać o czy podczas pracy przy komputerze?

Komputery dominują w naszym życiu i korzysta z nich praktycznie każdy niezależnie od wieku. Od dzieci po osoby starsze i to nie tylko w domu, ale również w szkole czy w pracy. często praca przy komputerze niestety nie będzie dobra dla naszych oczu. Najczęściej pojawiają się problemy takie jak zaczerwienienie oraz zmęczenie oczu, może pojawić się piasek pod powiekami.

Co sprawia, że długi czas spędzony przed monitorem źle wpływa na nasze oczy?

Przede wszystkim chodzi o promieniowanie, które jest emitowane przez ekran komputera. Pomimo coraz bardziej nowoczesnych technik jakie się stosuje przy produkcji monitorów nie da się usunąć tego promieniowania. Chodzi tutaj o następujące formy:

- rentgenowskie,

- ultrafioletowe,

- podczerwone,

- niskocząsteczkowe.

Niezależnie jakie bierze się pod uwagę to każe z nich wpływa na podrażnienie gałki ocznej, szczególnie gdy towarzyszy im dodatkowe złe oświetlenie miejsca pracy czy też obecna w pomieszczeniu klimatyzacja. Dodatkowo w czasie pracy przy komputerze będziemy rzadziej mrugać co sprawi, że będzie nadmiernie wysychająca gałka oczna często również zapominamy o robieniu przerw w pracy i ćwiczeniu wzroku co może sprawić, że pojawi się skurcz akomodacyjny, gdy mięśnie gałki ocznej nauczą się przede wszystkim patrzeć na przedmioty blisko położone. Doprowadzi to do problemów z akomodacją a tym samym zaburzone będzie dobre widzenie. W trakcie pracy potrzebna będzie odpowiednia chwila przerwy, gdy będzie można rozluźnić nieco oczy ale również ogólnie nasze ciało. Kolejną przyczyną nadmiernego wysychania oka podczas pracy przed monitorem będzie jonizacja powietrza, która spowoduje, że będzie się elektryzować skóra twarzy i rogówki a to zwiększy przyciąganie zanieczyszczeń.

Co zrobić, aby zminimalizować dolegliwości?

Jeśli chcemy zmniejszyć dolegliwości jakie się pojawiają w trakcie pracy przy komputerze powinniśmy co dwie godziny robić sobie przerwę na relaks, w trakcie którego będzie można wykonać parę ćwiczeń na oczy i popatrzeć nieco w dal. Najzdrowszym będzie również przygotowanie oświetlenia w taki sposób, by mieć jak największy dostęp do światła naturalnego. Jeśli chodzi o to światło sztuczne, które trzeba wykorzystywać powinno ono mieć charakter zróżnicowany i gwarantować taką formę, która będzie podobna do oświetlenia jakie generuje monitor.

Powinniśmy również starać się o to, by monitor nie znajdował się naprzeciwko okna. Odblaski będą bowiem powodować nadmierne mrużenie oczu a tym samym szybciej nasze oczy będą się męczyć. Na zmęczenie narządu wzroku wpływać będzie także kontrast między ekranem komputera oraz otaczającym go tłem. Ekran komputera powinien być około pół metra od oczu a krawędź powinna być lekko poniżej poziomu wzroku.

Zobacz również: https://avm4you.pl/praca-przed-ekranem-komputerowym-5-sposobow-na-ochrone-oczu/b_otrh​

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl