Z ostatniej chwili

Jak chronić oczy podczas pracy przed komputerem?

okulary do pracy przy komputerzeChoć trudno kwestionować postęp, z jakim mamy do czynienia w tym zakresie, należy liczyć się z tym, że nawet w przypadku najnowocześniejszych monitorów LCD nie można jeszcze mówić o stuprocentowej ochronie naszego wzroku przed skutkami intensywnej pracy i zmęczenia. Gdy mamy już do czynienia z mniej lub bardziej poważnym uszkodzeniem wzroku, środkiem zaradczym może okazać się wybór odpowiednich okularów przeznaczonych właśnie do pracy z komputerem. Na jakie rozwiązanie powinniśmy się zatem zdecydować? Tylko pozornie może nam się wydawać, że nasze oczy nie męczą się szybko. Reakcją na ich zmęczenie jest to, że zaczynamy poruszać karkiem i głową. Jest to czytelny sygnał świadczący o tym, że nasz wzrok jest przemęczony i potrzebuje zmian. Już choćby dlatego w czasie codziennej pracy tak ważna jest jej odpowiednia pozycja, właściwe oświetlenie pomieszczenia, a przede wszystkim – rodzaj i ustawienie samego monitora.

Rozpoznanie, że oczy są przemęczone, nie jest zresztą zadaniem trudnym, sygnałami wzmagającymi naszą czujność są bowiem: suchość oczu, ból głowy, przymglone widzenie, zaburzenia sposobu postrzegania barw oraz podwójne widzenie. Tu warto zwrócić uwagę na znaczenie odpowiedniego nawilżenia oka, przestrzeganie kilku zasad sprawia bowiem, że można skutecznie unikać tak problemów z widzeniem, jak i z doborem okularów. Nasze oczy mają zresztą swój własny materiał nawilżający, funkcję taką już od dawna pełnią bowiem łzy. Na powierzchni oka rozprowadzają je powieki. Gdy przenosimy wzrok z monitora na klawiaturę, mózg odbiera takie działanie jako mrugnięcie, a ponieważ nie wywołuje to klasycznej reakcji ze strony powieki, w czasie długiej pracy przy komputerze, oczy są narażone na wysychanie. Nadmierne wysuszenie gałki ocznej nie pozostaje bez konsekwencji dla zdrowia, grozi bowiem powstaniem tak zwanego Zespołu Suchego Oka. W takim przypadku duże znaczenie zaczyna mieć odpowiednie nawilżenie powietrza, bardzo często jest to jednak możliwe jedynie dzięki stosowaniu nawilżaczy.

okulary korekcyjneŚrodkiem zaradczym mogą być też preparaty, które skutecznie imitują naturalne łzy. Jeśli mamy wskazać osoby, które w szczególny sposób są narażone na suchość oczu, z pewnością do grupy tej można będzie zaliczyć te, które nie używają okularów, ale soczewek. Już choćby dlatego za wyborem soczewek powinien stać optyk, a one same powinny być dobierane w sposób indywidualny. Dobrym pomysłem jest też naprzemienne stosowanie soczewek oraz okularów korekcyjnych, nie wolno przy tym lekceważyć zaleceń odnoszących się do sposobu użytkowania soczewek.

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl