Z ostatniej chwili

Długotrwałe uszkodzenie zadrapanej rogówki

Spojrzenie na długoterminowe szkody zadrapanej rogówki.

Oko jest bardzo wrażliwym obszarem ciała i poważne komplikacje mogą wystąpić, jeśli uszkodzenie pozostanie nieleczone. Jednak jednym z bardziej specyficznych obszarów oka, który wymaga uwagi (jeśli jest uszkodzony) jest rogówka. Otarcie rogówki występuje, gdy powierzchnia rogówki jest rozdarta, zadrapana lub zdrapana z zewnętrznego obiektu. Takim obiektem zewnętrznym może być soczewka kontaktowa, latające szkło, gałąź drzewa lub palec.

Niezależnie jednak od tego, co było sprawcą uszkodzenia rogówki, jej uszkodzenie może być niezwykle bolesne, ponieważ rogówka zawiera więcej zakończeń nerwowych niż jakakolwiek inna część ludzkiego ciała. W związku z tym, zajmiemy się otarciami rogówki i tym, jak uszkodzenia mogą wpłynąć na Twój wzrok w dłuższej perspektywie.

Jak wygląda otarcie rogówki?

Otarcie rogówki zwykle powoduje zaczerwienienie oka. Jeśli chodzi o dyskomfort związany z otarciem rogówki, czujesz się tak, jakby jakiś przedmiot został uwięziony w oku, sprawia, że twoje oczy są bardziej wrażliwe na światło, powoduje łzawienie oczu, nieostre widzenie i (oczywiście) ból. Ponieważ wiele urazów występuje tylko w jednym oku, otarcia rogówki są łatwe do rozpoznania. Należy wspomnieć, że wiele z tych otarć rogówki jest wynikiem nieprawidłowego używania soczewek kontaktowych.

Proces gojenia się otarć rogówki

Ponieważ wiele zależy od tego, jak poważne jest uszkodzenie, większość otarć rogówki goi się w ciągu 24 do 48 godzin bez trwałych (lub poważnych) uszkodzeń. Jeśli ból utrzymuje się, kontakt z okulistą jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych uszkodzeń. W wielu przypadkach okulista poda Ci znieczulające krople do oczu, które uśmierzą ból i pomogą uniknąć infekcji.

rogówka

W niektórych przypadkach konieczne jest założenie plastra, aby zapobiec przemieszczaniu się oka w obrębie powieki. W ten sposób nowe komórki mogą się ponownie połączyć z nieuszkodzonymi warstwami rogówki podczas procesu gojenia. Jeśli zdarza Ci się nosić soczewki kontaktowe i masz otarcie rogówki, może być konieczne powstrzymanie się od ich używania przez co najmniej 24 godziny po diagnozie i leczeniu.

Otarcia rogówki i długotrwałe uszkodzenia

Następstwa otarcia rogówki mogą być od prostych do skomplikowanych. Powierzchowne otarcie rzadko prowadzi do trwałej utraty wzroku... ale to nie znaczy, że nie jest to możliwe. Wizyta u okulisty jest ważna (niezależnie od stopnia zaawansowania) ze względu na problemy, jakie może stwarzać uszkodzona rogówka. Ponieważ podczas procesu gojenia może pojawić się więcej problemów (i być może wystąpić ponownie z czasem), upewnij się, że nie pocierasz oka, dopóki nie zostaniesz poinformowany o urazie przez specjalistę.

Więcej na: http://jaskier.com.pl/

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl