Z ostatniej chwili

Czy iPady pomagają osobom słabowidzącym lepiej czytać?

Zgodnie z wynikami nowego badania, osoby słabo widzące mogą szybciej czytać na iPadach. Wyniki badania zostaną przedstawione na corocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Okulistyki w Chicago. Chociaż w badaniu wykorzystano tylko iPada 2 i Kindle, wyniki wykazały, że tablety z podświetlanymi ekranami mogą poprawić wzrok osób cierpiących na choroby plamki żółtej.

"Słabe widzenie" odnosi się do osób, które mają problemy z oglądaniem telewizji, czytaniem lub wykonywaniem innych podstawowych codziennych czynności pomimo stosowania leków, soczewek kontaktowych, okularów lub nawet poddania się operacji. Przez długi czas osoby takie musiały polegać na okularach powiększających, które często są dość nieporęczne. Badanie

W ramach badania przeprowadzono dwa eksperymenty. W pierwszym eksperymencie wzięło udział 62 ochotników, a ponad 30 z nich cierpiało na jakąś formę choroby plamki żółtej oka. Ochotnicy otrzymali 3 artykuły do przeczytania na iPadzie 2 oraz w formie wydruków komputerowych. Artykuły pochodziły z The New York Times.

Uczestnicy badania lepiej czytali artykuły na iPadzie niż na wydrukach komputerowych. Poprawa była bardziej widoczna wśród osób słabo widzących.

W kolejnym eksperymencie 100 uczestników czytało rozdział książki na iPadzie 2 oraz na Kindle. Lekarze ustawili jasność tła iPada na maksymalny poziom. Kindle użyty w badaniu był starszą wersją, która nie ma podświetlenia. Ochotnicy czytali rozdział na iPadzie i Kindle zarówno przy 12 punktach jak i 18 punktach.

Wynik badania był następujący:

Wszyscy uczestnicy czytali artykuły szybciej na iPadzie niż na Kindle Gdy rozmiar czcionki został zwiększony do 18 punktów, różnica w czytaniu między iPadem a Kindle wzrosła. Kiedy czcionka została ustawiona na 18 punktów na iPadzie, uczestnicy czytali o 42 WPM więcej niż w przypadku książki. Średnia WPM czytana na Kindle przy 18 punktach wynosiła 12.

Jasność poprawia widzenie u osób słabowidzących Tablety z podświetleniem zwiększają czułość na kontrast, ułatwiając oku rozróżnienie obiektu na jego tle. Dr Daniel Roth, profesor kliniczny w Robert Wood Johnson School of Medicine, twierdzi, że osoby słabowidzące mają słabą zdolność do odróżniania obiektów od tła. Powiększone światło tła powiększa obiekt, na którym skupia się wzrok, poprawiając tym samym widzenie drobnych szczegółów. To wyjaśnia, dlaczego iPad pomaga osobom słabowidzącym lepiej czytać..:

O nas

logo-footer

ISC - International Sunglasses Company

Brytyjska spółka poszerzajaca swoją działalność w Polsce. Oprócz sieci fabryk okularów przeciwsłonecznych posiada klinikę zajmującą sie leczeniem schorzeń narządu wzroku.

 

Często czytane

Kontakt
Co może nam sygnalizować zaczerwienienie oczu?
Co poradzić na bolące oczy?

Świeże newsy branżowe

Bezpieczeństwo oczu w Halloween
Zrozumienie wykresu oka
Masz problem z dostrzeżeniem drobnego druku? Oto Twoje możliwości
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla iscbreeding.pl